Ali Kenanoğlu

Ali Kenanoğlu HDP İstanbul Milletvekili, Alevi Bektaşi Federasyonu kurucusu, Hubyar Sultan AKD kurucusu ve Evrensel Gazetesi köşe yazarı kimlikleri ile tanınmaktadır. Peki aslen nereli? kaç yaşında? hakkında kısaca biyografi bilgileri ve hayatı.

1971 yılında aslen Tokat Almus’ta dünyaya gelmiştir. İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun olmuş, Yönetici ve Muhasebeci olarak çalışmalar gerçekleştirmiştir.

Muhasebe ve finansman alanında yöneticilik yapan Ali Kenanoğlu, Kooperatifler ve Kat Mülkiyeti konularında deneyimli bir isimdir. Uzun süre demokratik kitle örgütleri yöneticiliği; Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği, Boğaziçi Alevi Kültür Derneği, Alevi Bektaşi Federasyonu gibi birçok Alevi kurumunun kuruluşunda yer almış ve yöneticilik yapmıştır.

Birçok ulusal ve uluslararası sempozyum, konferans, forum ve panelde, din – devlet ilişkileri, Alevilik ve tarihi konular ile güncel siyasi konular üzerinde konuşmalar yaparak, tebliğler sunmuştur. Ayrıca bu konular üzerine birçok tebliğ ve makale kaleme almıştır.

25. ve 27. Dönem HDP istanbul Milletvekili olan Ali Kenanoğlu evlidir ve bu evliliğinden 3 evladı vardır. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde HDP Balıkesir Belediye Başkan Adayı olmuştur.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz