KimNereli.net

Ali Ercan

Ali Ercan Kimdir?

Gerçek adı: Ali Ercan
Doğum Tarihi: 01/01/1931 (88 yaşında)
Medeni Hali: Evli
Burç: Oğlak
Meslek: İlahi Sanatçısı
Doğum yeri: Niğde

Ali Ercan Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi

Ali Ercan, İlahileri ve Türküleri ile dinleyenleri mest etmeye devam ediyor. Hakkında ise bilinmeyen bir çok sorunun cevabı merak konusudur. Kimdir? evli mi? ailesi ve yaşantısı hakkında detaylı biyografisi.

Sanatçı Ali Ercan 1931 senesinde dünyaya gelmiştir. Aslen Niğde‘ye bağlı olan eski ismi ile Ferbenk yeni ismi ile İçmeli Köyü nüfusuna kayıtlıdır.

Henüz 6 yaşında iken annesi Fatma Hanım’ı, 7 yaşında iken’de babası Ahmet Bey’i yitirmiştir. Çocukluk yıllarından itibaren sanatını icra etmeye başlayan Ali Ercan beste ve bağlama ile sesini duyurmayı başarmıştır.

Henüz 8 yaşında iken hem çalmaya, hem de söylemeye başlamıştır. Zaman ile çevresinde bulunan şairlerden beste yapmayı öğrenmiş, bağlamasını ise daha iyi çalmaya başlamıştır.

18 yaşında iken İstanbul Radyosunun gerçekleştirdiği sınava katılmış, kazanmış ve burada çalışmalarını sürdürmeye başlamıştır. O dönemde emeğinin karşılığının az olması sebebi ile oradan ayrılmaya karar vermiştir.

Özellikle askerlik çağında bağlama ve türküler sayesinde farklı kültürler ve insanlar tanımıştır. Askerde iken ufku iyice genişlemiş, bilgisi de artmıştır.

1962 senesinde Karakaş Gözlerin Elmas isimli türkü ile Türkiye’de ciddi kitlelere ulaşmıştır. 1964 senesinde ise Adana’ya Bir Kız Geldi Gördün mü? isimli ilk plağını müzik severler ile buluşturmuştur. 1965 yılında Karakaş Gözlerin Elmas ve Niğde Türküleri isimli kitabı basılmıştır. Geçmişten günümüze 300’ün üzerinde eserin altına imzasını atmayı başarmıştır.

1951 yılında evlenen Ali Ercan’ın bu evliliğinden, Mustafa, Ahmet ve Feza isimlerinde 3 evladı vardır.

Ali Ercan geçmişten günümüze albümleri,

Veysel Karani, Doyamadım Muhammed’e, Kimin Olursan Ol Dünya, Şanssızlar Kervanı, Karakaş Gözlerin Elmas, Adaletin Bu mu Dünya, Acem Kızı, Arayı Arayı Bulsam İzini, Aysel’in Dönüşü, Tövbeler Tövbesi, Babadan Oğula, Şoför Dostum, Dünyada Sevmeli Esmer, Medine’mi Bulamadım, Hakkın Kandili, Göz Yaşlarımla Varabilsem Medine’ye, Besmele, Şol Cennet’in Irmakları, Duy Baba ve Medineye Varamadım isimli albümlere imzasını atmıştır.

Özellikle Güzel Ne Güzel Olmuşsun, Zahidem, Dünya Batacakmış Banane, Duy Baba, Ela Gözlü Bir Vefasız, Ayvalıktan Çıktım Yaya, Mihribanım, Zeynebim, Biri Anam Biri Babam ve Doyamadım Muhammed’e isimli eserleri büyük beğeni ile dinlenmektedir.

Etiketler:

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Ali Ercan
Gerçek adı: Ali Ercan
Doğum Tarihi: 01/01/1931 (88 yaşında)
Medeni Hali: Evli
Burç: Oğlak
Meslek: İlahi Sanatçısı
Doğum yeri: Niğde
Popüler Kişiler Tümü
1.

Beren Saat

382.278 kez okundu

2.

Yusuf Aktaş

327.191 kez okundu

3.

Güncel Öztürk

316.063 kez okundu

4.

Tarık Akan

292.848 kez okundu

5.

Mustafa Miraç Kaya

226.153 kez okundu

6.

Tarkan

223.984 kez okundu

7.

Volkan Demirel

220.562 kez okundu

8.

Emre Mor

194.263 kez okundu

9.

Ersay Üner

189.519 kez okundu

10.

Serdar Ortaç

181.028 kez okundu