Ali Erbaş

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş 1961 yılında Ordu’da dünyaya gelmiştir. Baba tarafından aslen Ordu Kabadüz İlçesi Yeşilyurt Köyü nüfusuna bağlıdır.

İlkokulu Yeşilyurt Köyü İlköğretim okulunda tamamlamış ardından Sakarya İmam Hatip ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun olmuştur.

Üniversite döneminde iken İstanbul Vefa’da İlim Yayma Yüksek Tahsil Talebe Yurdunda kalmış aynı zamanda kıraat, tefsir, hadis ve Arapça eğitimler almıştır.

1987 yılında Yüksek Lisans, 1993 yılında Doktora, yapmış 1988 yılında İstanbul Haseki Eğitim Merkezinde Master ve Doktora öğrencileri için açılmış olan ihtisas kursuna devam etmiş 1993 senesinde Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dinler Tarihi Anabilim Dalına Yardımcı Doçent olarak atanmıştır.

1994 senesinde Paris’e giderek Sorbonne ve Cehtre George Pompidou kütüphanelerinde Din Bilimleri ve Dinler Tarihi üzerine araştırmalar gerçekleştirmiştir. Bir sene ise Strasbourg Beşeri Bilimler Üniversitesinde misafir öğretim üyesi olarak çalışmalar gerçekleştiren Ali Erbaş bugüne kadar 12 kitap ve çok sayıda makalenin altına imzasını atmıştır. Evlidir ve bu evliliğinden dört evladı vardır.

1998 yılında Doçent, 2004 yılının Ocak ayında ise Profesör olmuştur. 2017 yılının Haziran ayında ise Yalova Üniversitesi Rektörlüğüne atanmıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz