Ali Aydın

Ali Aydın 2019 yılında yayınlanan Çarpışma isimli dizinin senaristi olarak dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Peki kimdir? kaç yaşında? daha önce hangi projelerde yönetmen ve senarist olarak görev almıştır? Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1981 yılının Eylül ayında İstanbul’da dünyaya gelen Ali Aydın Terazi burcudur. Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat Yönetimi (Art Management) Bölümü mezunudur.

Geçmişten itibaren bir çok film ve televizyon dizisinde yönetmen asistanlığı görevlerde bulunmuştur. İlk sinema filmi ise Kültür Bakanlığı tarafından desteklenmiş olan senaryosunu yazıp yönettiği Küf adlı sinema filmidir.

Küf sinema filmi 2012 senesinde vizyona girmiş, başrolünü Ercan Kesal üstlenmiştir. Venedik Film Festivali’nde “Geleceğin Aslanı” ödülüne layık görülen Küf filmi, Ali Aydın’ın ilk uzun metrajlı filmi olmuştur. Aynı zamanda filmin yapımcılığını da kendisi üstlenmiştir.

Ihlamurlar Altında, Canım Ailem ve Yol Arkadaşım isimli dizilerde Yönetmen yardımcılığı yapmıştır. Küf, Kehribar, Vatanım Sensin, İstanbul’lu Gelin, Kronoloji ve Çarpışma isimli projelerin ise senaristliğini gerçekleştirmiş, Kronoloji sinema filminde yönetmenlik te yapmıştır.

Kazandığı ödüller;

2012 – Geleceğin Aslanı (Küf) / 69. Venedik Film Şenliği
2012 – Gümüş İskender (Küf) / 53. Uluslararası Selanik Film Festivali
2013 – En iyi film (Küf) / 13. Frankfurt Film Festivali
2013 – En iyi yönetmen (Küf) / 13. Frankfurt Film Festivali
2014 – Ahmet Uluçay umut ödülü (Küf) / 46. Siyad Türk Sineması Ödülleri.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz