Akif Pirinçci

0

Akif Pirinçci uzun yıllardır yaşantısını Almanya’da sürdürmektedir. Usta kalem hakkında merak edilenler, eserleri, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Akif Pirinçci Kimdir?

Akif Pirinçci polisiye, gerilim roman yazarı. Özellikle polisiye kedi romanları ile uluslararası üne kavuşmuştur. 1969 senesinde 10 yaşındayken ailesi ile birlikte Almanya’ya taşınmıştır. Ailesi ilk zamanlar Almanya Eifel’de yaşamış, 1970 senesinde ise Weißenthurm’a taşınmışlardır. Babası kamyon şoförü, annesi ise bir fabrika’da işçi olarak çalışmıştır.

Akif Pirinçci Eğitimi

Akif Pirinçci İlköğretim ve lise tahsilini Weißenthurm’da tamamlamıştır.

Okul döneminde senaryolar ve hikayeler yazmaya başlayan Pirinçci, 1974’de Herbert K. oder Die Pflicht zu jung zu sein başlıklı kısa filmi senaryosu Bayerische Rundfunk tarafından film yapılmıştır. 2 sene sonra, Hessischer Rundfunk’un düzenlediği bir yarışmada Die seltsame Krankheit der Nummer 48971 başlıklı bilimkurgu türündeki radyo oyunu ile birinci olmuştur.

Radyo oyunu henüz yazarlığa adım atmadan önce yurtdışında satılmıştır. Bir süre Viyana’da kalan Pirinçci, üniversitede sinema bölümü ile eğitimine devam etmiştir.

Üniversite mezuniyetinin ardından sipariş üzerine yazdığı senaryoları, beğenilmemiştir. İkinci romanı Felidae, milyon dolarlık bir başarı yakalamış, romanın başarısında nsonra maddi anlamda bağımsızlığını ilan etmiştir.

1989 yılında yazdığı kitap Felidae, yalnızca Almanya’da 3 milyon satmıştır. 37 ülkede yayınlanmış ve 35 dile çevrilmiştir. Roman kahramanı kedi 1994 senesinde Avrupa’nın en pahalı çizgi film prodüksiyonuna konu olmuştur.
Akif Pirincci3

Akif Pirinçci Nereli?

Akif Pirinçci İstanbul’ludur. Aslen 1959 senesinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir.

Akif Pirinçci Kaç Yaşında?

Akif Pirinçci 64 yaşındadır. Doğum tarihi 20 Ekim 1959, burcu ise terazi’dir.

Almanya’da Almanca kaleme aldığı Felidae ile yazarlığa adım atmıştır. 2012 yılından bu yana sağ popülist ve İslam karşıtı siyasi etkinliklerde, toplantılarda hatip olarak yer almaktadır. 19 Ekim 2015 tarihinde yapmış olduğu bir konuşma esnasında, kullandığı üslup ve yabancı düşmanı ifadeler nedeni ile Dresden Bölge Mahkemesi tarafından halk arasında kin ve nefret yaydığı gerekçesi ile 21 Ekim 2021 tarihinde 4 ay hapis ve 3 yıl gözetim cezasına mahkum edilmiştir.

Evlimi?

Günümüzde yaşantısını Bonn’da sürdüren Pirinçci’nin bir oğlu vardır. Eşi ile 2013 yılında boşanmıştır.

Akif Pirinçci Kitapları:

Felidae
Tanrılar
Salve Roma! Bir Felidae Romanı
Düello
Cave Canem
Sonu Hep Gözyaşı
Francis Felidae II
Gövde

Resmi instagram hesabı @pirincciakif ‘dir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz