Aidin Salih

0

Aidin Salih hakkında merak edilen soruların cevapları. Eğitimi, kitapları, çalışmaları, kariyeri, kısaca hayatı, ölümü ve biyografi bilgileri.

1943 yılının Mart ayında, Ukrayna, Brusovka’da dünyaya gelen Aidin Salih aslen Özbekistan asıllıdır. Doğduğu senelerde, II. Dünya savaşı başlamış, Rusya Almanların işgali altında idi. Çocukluk yılları çok zorlu şartlar altında geçmiş, yinede hayata sımsıkı tutunmayı başarmıştır.

Aidin Salih, doğup büyüdüğü Ukrayna’da, Lugansk şehrinde’ki Tıp Kolejinden mezun olmuştur. Mezuniyetin ardından uzun yıllar hastanelerde çalışmalarını sürdürmüş ve modern tıp ile yakından tanışmıştır.

Modern tıbbın temelindeki prensiplere karşı farklı bir bakış açısı kazanan Aidin Salih, daha sonra kafasındaki soru işaretlerinin aydınlanması için Taşkent Üniversitesi Biyoloji bölümü’nde de eğitim görmüş ve mezun olmuştur.

1970’lerde Sovyetler’de hastalıklar ve tedavi metotlarını anlatan bir edebiyat akımı başlatan Aidin Salih, özellikle su oruçları ile tedavi yöntemini bu dönemde keşfetmiştir. Ancak hiç bir zaman bu alternatif tedavi yöntemler ile tatmin olmamış, İbn-i Sina’yı incelemeye başlamış ve aradığı metodların hakikatlerine bu şekilde ulaşmayı başarmıştır. Müslüman olduktan sonra, Kur’an-ı Kerim ve Hadisler ile tanışarak aradıklarını çok daha rahat bir şekilde açıklayabilmiş ve keşfedebilmiştir.


Doktor olarak çalıştığı dönemde tüm hastalıkları bünyesinde barındırıp modern tıp ile bir türlü iyileşememiş, neticesinde kendisini iyileştiremeyen doktorun hastalarınada faydası olmaz düşüncesi ile mesleği bırakmaya karar vermiştir.

Biyoloji fakültesi döneminde, tabiat ve canlıların mükemmel bir sistemle çalıştığını keşfeden Aidin Salih 1993 senesinde İstanbul’a yerleşmiştir. Yerleşme sebebi ise eşinin siyasi suçlar nedeniyle Türkiye’ye gönderilmiş olmasıdır. Ancak İstanbul’dan da kısa süre içinde Avrupa’ya sürgüne gönderilmişlerdir. 10 sene kadar çeşitli ülkelerde yaşamış daha sonra 2005 senesinde giriş yasakları kaldırılınca tekrar Türkiye’ye dönmüşlerdir.

Uzun yıllar Türkiye’de, Gerçek Tıp Yitik Şifanın İzinde kitabı ile beraber yazarlar birliğinde dersler vermiştir. Ayrıca yine o dönemde hacamat ustaları da yetiştiren Salih, öğrencileri ile beraber, Sade Hayat isimli derneği kurmuş ve gönüllü hizmet etmiştir.

9 Kasım 2014 tarihinde, 71 yaşında iken İstanbul’da hayata gözlerini yummuştur.

Kitapları;

Son Söz – Gerçek Tıp, Gerçek Tıp – Yitik Şifanın İzinde.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz