Ahmet Hakan

2

Ahmet Hakan babasının memur olması nedeni ile Türkiye’nin bir çok yerinde çocukluk yıllarını geçirmek zorunda kalmıştır.

1967 yılının Ağustos ayında dünyaya gelmiş, Aslan burcudur. Babası Hamdi Coşkun Silivri Eski Müftülerindendir. Mahmut Fazıl Coşkun ve Abdullah Topel Coşkun isimlerinde iki kardeşi vardır. Babasının Müftü yani memur olması sebebi ile Ağrı, Amasya, Çanakkale ve Balıkesir’de yaşamış, Lise döneminde iken Mavera Dergisi’ne abone olmuştur. O dönemlerden itibaren edebiyata ve kitaplara büyük ilgi duymuştur.

İmam Hatip Lisesi’nden mezun olmuş, ardından Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ne başlamış sonra İstanbul’a gelerek bir süre burada eğitimini sürdürmüştür.


Üniversite dönemlerinde hikaye yazan Ahmet Hakan 1993 ve 1994 seneleri arasında TGRT kanalında muhabir olarak görev yapmış, Yankı isimli bir haber programı yapan ekipte yer almıştır. Üniversite döneminde yazdığı bazı hikayeleri Yedi İklim Dergisi’nde yayınlanmıştır.

Kanal 7’de İskele Sancak programını yapmış ve 2003 senesinde kanaldan istifa ederek ayrılmıştır. Ayrıca Haber Müdürlüğü ve ana haber spikerliği görevini üstlenmiştir. Kanal 7’de yaptığı İskele Sancak programını’nın bazı bölümlerini kitap haline getirmiştir.

Yazarlık hayatına Yeni Şafak ile başlamış sonrasında Sabah Gazetesi ile devam etmiştir. İlerleyen süreçte ise Hürriyet’te yazmaya devam eden Ahmet Hakan CNN Türk kanalında ise Tarafsız Bölge isimli programı sunmaya devam etmektedir. 16 Ocak 2017 tarihinden itibaren Kanal D Ana Haber bültenini sunmaya başladı, aynı zamanda Kanal D haber dairesi başkanlığı görevini üstlendi.

Ahmet Hakan aslen nereli?

Baba tarafından aslen Yozgat‘lıdır ve Yozgat’ın Sorgun İlçesi’nde dünyaya gelmiştir.

Kitapları :

2001 – Neden Milliyetçilik?
2001 – Çeteler, Mafya ve Siyaset
1999 – Sivil, Dayanılmaz Bir Yürek (Birey Yayınları)

1 Ekim 2015 tarihinde evinin önünde 4 kişinin saldırısına uğrayan Ahmet Hakan’ın olayda burnu ve kaburgası kırılmıştır. Daha önce tehditler alması sebebi ile koruma talebinde bulunmuş, ancak başvurusu sonuçsuz kalmıştır. Olayı gerçekleştiren şahıslardan ikisinin AKP Fatih İlçe Teşkilatı üyesi oldukları ortaya çıktığı belirtilmiştir.

İlginizi Çekebilir :   Mine Ölmez

Televizyon dünyasının usta ismi Ahmet Hakan bekardır ve Bekarlık sultanlıktır demektedir. Son olarak sıkça tam bir tavla ustası olduğuda dile getirilmektedir. Yaşantısını günümüzde İstanbul’da sürdürmektedir.


2 Yorumlar

  1. Ahmet Hakanı Kanal 7 döneminden beri takip ederim. Kendisine her kesim tarafından yanar döner vasfının yakıştırılmasına katılmıyorum. Tam aksine kendince doğru bulduğunu her dönemde cesaretle her platformda dile getirmiştir, menfaatine uymasa dahi… Keşke tüm gazeteci ve televizyoncu Hakan kadar vicdanlı olabilse.. Hakanı anlayabilmek için, sağ-sol yada siyasi islamcılık tutuculuğundan yada marjinalliğinden kurtulmak gerekir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz