Ahmet Güvenç

Ahmet Güvenç 2019 yılında Kanal D ekranlarında yayınlanan Benimle Söyle isimli programda yer almıştır. Aslen 1951 yılında Ankara’da dünyaya gelen gitarist Ahmet Güvenç, Kurtalan Ekspres’in bas gitarcısı’dır, ayrıca Barış Manço vefat edene kadar kendisi ile çalışmıştır. Ayrıca Gülpembe isimli eserin bestekarıdır.

Çok genç yaşlarda müzik ile tanışan Ahmet Güvenç ünlü sanatçı Bülent Ortaçgil ile okul arkadaşı’dır. O dönemin ardından Bülent Ortaçgil ve kardeşi Ercüment Ortaçgil ile beraber Sorular grubunu kurup konserler vermeye başlamıştır. Ardından Filozoflar grubunda yine Bülent Ortaçgil ve Galip Boransu ile çalmıştır.

Ortaçgil’in daha sonra solo üzerine yoğunlaşması sonucunda 1969 yılında Aydın Cakuş ve Hüseyin Sultanoğlu ile beraber Bunalım isimli grubu kurmuş ve profesyonel müzik hayatına atılmıştır. Grubun menajerliğini ise Türk Rock müziğinin usta ismi Cem Karaca üstlenmiştir. Taş var, Köpek yok isimli ilk plakları ile ünlense de Sultanoğlu’nun Cem Karaca’nın grubuna geçmesi ile grup dağılmıştır. 1 sene sonra Cakuş ile birlikte yeni bir grup kurmuş, 1971 yılında Aziz Azmet ile Yollar / Hele Hele Gel plağını kaydetmiş, plaktan sonra gruptan ayrılmıştır. 1975’te Cem Karaca’nın eski grubu Kardaşlar kadrosunda yer alan Güvenç, grupta kısa bir süre kalmış, Kan Davası / Dam Üstünde Çul Serer 45’liğinde çalmış, plak yayınlanmadan gruptan çıkmıştır. 1978 yılında Edirdahan grubunun kuruluş kadrosunda yer almış, Cem Karaca ile çalışmış ardından Kurtalan Ekspres’e geri dönmüştür.

2001 yılında ise Gülen Andak ile birlikte Gülen Andak – Ahmet Güvenç Sanat Merkezi’ni kurmuştur.


Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz