Ahmet Ercan

Yazar, jeofizik yüksek mühendisi, Yer bilimci, bilim adamı, gazeteci, düşünür, Türk Dili araştırmacısı Ahmet Ercan 1948 yılında Aydın Nazilli’de dünyaya gelmiştir. Aslen Selanik kökenli’dir.

1963 yılında Nazilli Ortaokulu, 1970 yılında ise İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Jeofizik Jeoloji Bölümü’nden mezun olmuştur. Ardından Stanford Üniversitesi’nde Amerika Master of Sciense ve Colarado School Of Mnes Doctor Of Philosophy ve TÜBİTAK bursu kazanmış Massachussets Institute Of Technology’de doktora yapmıştır.

1975 senesinde Doktor, 1980 Doçent ve 1989 senesinde Profesör ünvanlarını almıştır.

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan bugüne kadar Marmara’da deprem: Nerede? Ne Zaman? Ne büyüklükte? Çare!!!, Soma kıyımı: bir avuç kömür için bin yaşam eserlerinin yazarlığını gerçekleştirmiştir.

Ahmet Ercan 1769 yılında Yunanistan Kavala’da dünyaya gelmiş ve 1849 yılında İskenderiye Mısır’da vefat etmiş olan Osmanlı İmparatorluğu’nun Mısır Valisi, Kavalalılar Hanedanı’nın kurucusu ve Mısır ve Sudan’ın ilk hidivi Kavalalı Mehmed Ali Paşa’nın torunudur.

Günümüzde İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi görevini sürdürmektedir. Son dönemlerde depremler ile sıkça açıklamalar yapmaktadır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz