Ahmet Aslan

Ahmet Aslan kaç yaşında? aslen nereli? ve daha bir çok soru ile müzik severler tarafından merak edilmektedir. Son yılların yetiştirmiş olduğu en önemli değerlerden olan usta sanatçı hakkında merak edilenler, kısaca hayatı ve biyografisi.

Ahmet Aslan doğum yeri, aslen memleketi ve eğitim hayatı;

1968 yılında aslen Tunceli, Hozat’ta dünyaya gelmiştir. İlköğretim eğitimini köyü Taux’ta, ortaokul ve Lise eğitimini Hozat’ta tamamlamıştır. Kendisi gibi müzisyen usta sanatçı Mikail Aslan ile amca çocuklarıdır.

Lise eğitiminin ardından Diyarbakır Resim Fakültesini kazanmış ancak İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müzik Bölümü’nde eğitim görmüştür. 2008 ve 2012 yılları arasında Dünya Müzik Akademisinde okumuş ve lisans eğitimini tamamlamıştır.


1996 yılından beri yaşantısını Almanya’da sürdüren sanatçı Ahmet Aslan Türkçe’nin yanı sıra, Zazaca ve Kürtçe olarak Türküleri’ni seslendirmeye devam etmektedir.

Son dönemlerde Youtube video izleme sitesinde yayınlanan Minnet Eyleme parçasında yorumu ile müzik severlerin büyük ilgisini çekmiştir. Sanatçı’nın 2. solo albümü Veyve Mılaketo (Meleklerin Dansı) Kalan Müzik tarafından yayınlanmıştır. Zazaca ve Türkçe halk şarkıları ve özgün bestelerden oluşan albüm, Ahmet Aslan’ın güçlü sesi ve oldukça sade düzenlemelerle yorumlanan eserler, Dersim’den Almanya’ya uzanan geniş bir coğrafyadan tınıları bir araya getirmiştir.

Özellikle Türkiye’de O Ses Türkiye yarışmasına katılan Emre Sertkaya’nın yarışmada seslendirdiği Minnet Eylemem isimli parça ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Emre Sertkaya, Ahmet Aslan’a benzer bir tavır ile eseri seslendirmiş, usta sanatçıyı örnek aldığını dile getirmiştir.

Seslendirdiği Geberiyorum, Susarak Özlüyorum, Ben Hor Görme, Minnet Eylemem, Ervah-i Ezelde, Tanımadığım Ten, Üryan Geldim, Nem Kaldı, Dermanın Olayım, Sarı Gelin ve daha bir çok eser müzik severler tarafından büyük bir keyif ile dinlenmektedir.


Ahmet Aslan’ın Albümleri;

Va u Waxt (Rüzgar ve Zaman – 2004)
Veyvé Mılaketu (Meleklerin Dansı – 2007)
Na-Mükemmel

Ayrıca günümüzde ciddi reyting rekorları kıran bir çok dizi ve sinema filmlerin müziklerini hazırlamış, ayrıca özellikle dizilerde Ahmet Aslan’ın sesi ile bir çok eseri kullanılmaktadır.

Seslendirmiş olduğu parçalar ile büyük bir hayran kitlesine ulaşan usta sanatçı Ahmet Aslan aslen Tunceli Hozat’lıdır ve Hozatın Taux köyünde dünyaya gelmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz