Ahmet Ağırakça

1950 yılında dünyaya gelen Prof. Dr. Ahmet Ağırakça yaşantısını İstanbul Fatih’te sürdürmektedir. Aslen Mardin’li olan Ahmet Ağırakça Mardin Cumhuriyet İlköğretim Okulu, Mardin İmam Hatip Okulu ve Mardin Lisesi’ni tamamlamıştır. Ardından eski ismi ile İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü, günümüzdeki ismi ile ise Marmara Üniversitesi ilahiyat Fakültesinden mezun olmuştur.

Daha sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nü tamamlamış, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesine kayıt olmuş ancak Edebiyat Fakültesinde asistan oluncu İktisat Fakültesini 2. sınıfta bırakmak zorunda kalmıştır.

Bir süre Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde çalışan Ahmet Ağırakça ardından İstanbul Bakırköy Lisesinde öğretmenlik yapmıştır. Konya Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde 1 sene Siyer-İslam Tarihi asistanlığı, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Ortaçağ Tarihi Anabilim Dalında asistan olarak çalışmalar gerçekleştirmiştir.

Daha sonra Doktora tezini tamamlamış, 1987 yılında Yardımcı Doçent, 1988 yılının Ekim ayında Doçent, 1996 yılının Haziran ayında ise Profesör olmuştur.

1999 yılında 28 Şubat askeri darbe döneminde başörtü eylemlerine destek verdiği gerekçesi ile İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümündeki görevine son verilmiş ve kamu görevinden çıkartılmıştır. 2007 yılında haksız verilen bu ceza Danıştay tarafından bozulmuştur.

2014 yılında ise Yükseköğretim Kurulunca Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü olarak görevlendirilmiştir.

Bugüne kadar yayınlanmış olan 14 telif ve 13 ( cild ) tercüme eseri bulunmaktadır.

Ahmet Ağırakça evlidir ve bu evliliğinden dört evladı vardır. Çok iyi derecede Arapça, orta derecede ise İngilizce ve Farsça bilmektedir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz