Ahat Andican

Ahat Andican hakkında merak edilen siyaset hayatı. Peki kaç yaşında? aslen nereli? eğitimi, çalışmaları, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1951 yılında dünyaya gelen Ahat Andican, Afganistan doğumludur. Annesi Hacire Hanım, babası ise Hacı Yoldaş. İsmi, meclis kayıtlarına, Ahat Andican, Abdul Ahat Andican ayrıca farklı kaynaklarda, Ahad Andican olarak da geçmektedir.

Afganistan’ın Kunduz şehrinde, Türkistan asıllı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş, 1 sene sonra ailesi ile birlikte Türkiye’ye göç etmiş, İlköğretim, Ortaokul ve Lise tahsilini Konya’nın Akşehir İlçesi’nde tamamlamıştır. Ardından İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur. Günümüzde, Hekim, Genel Cerrahi Profesörü, siyaset adamı, eski bakan, Milletvekili ve Yazar kimlikleri ile tanınmaktadır.

Vatani görevi’nin ardından mezun olduğu Fakülte’de Genel Cerrahi Asistanı olarak çalışmaya başlamış, Bir süre İngiltere’nin Birmingham şehrindeki “Queen Elisabeth Hospital” da çalışmıştır. Türkiye’ye döndükten sonra Akademik kariyerini sürdürmüştür.

1980 senesinde Genel Cerrahi Uzmanı, 1984 senesinde Doçent, 1991’de ise Profesör olarak çalışmalarda bulunmuştur.

1984 senesinde, “Türkistanlılar Kültür ve Sosyal Yardım Derneği”ni faaliyete geçirmiş ve derneğin başkanı seçilmiştir. Afganistan’da Türkler de savaşıyor sloganı ile konuyu gündeme getirmiş, Afganistan’daki Türk liderlerinin Türkiye ve çeşitli batı ülkeleri yönetimleriyle diyalog kurmalarını sağlamıştır. 1988′ de kurduğu “Türkistan Yayın Merkezi” aracılığı ile “Türkistan” isimli bir dergi çıkarmış, Türk dünyasının çeşitli sorunları, Türkiye-Türk dünyası ilişkileri ve Türkiye Dış Politikası gibi konularda iki yüzün üzerinde konferans, yirminin üzerinde uluslararası toplantıya katılmıştır.

Mesleki kariyerinin yanı sıra Türk Dünyası, Doğu Bloku ve Türk ilişkilerinin kurulmasında öncülük yapmıştır.

Ahat Andican Siyaset hayatı;

1995 senesinde gerçekleşen Türkiye Genel Seçimleri’nde Anavatan Partisi’nden İstanbul Milletvekil seçilmiştir. 1996 yılında Merkez Karar Yönetim Kurulu üyeliğine seçilen Andican, Basın ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmiştir. 1997 ve 1999 yılları arasında Türk topluluklarından Sorumlu Devlet Bakanlığı ve Hükümet sözcülüğü yapmıştır.

2015 yılının Haziran ayında seçimlerde, Milliyetçi Hareket Partisi’nden İstanbul 2. bölge milletvekili adayı olmuştur. En son 27. Dönem İyi Parti İstanbul Milletvekili Adayı olan Andican, günümüzde İyi Parti Grup Başkanı olarak siyaset hayatını sürdürmektedir.

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Andican, Değişim Sürecinde Türk Dünyası ve Cedidizm’den Harice Türkistan Mücadelesi isimli iki kitabın da altına imzasını atmıştır.

Evli ve 2 çocuk babası, Türkçe’nin yanı sıra, Özbekçe, Fransızca ve İngilizce bilmektedir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz