Afksendiyos Kalangos

Afksendiyos Kalangos son dönemde sıkça merak edilen isim olmuştur. Hakkında merak edilenler, kısaca çalışmaları, eğitimi, hayatı ve biyografi bilgileri.

Afksendiyos Kalangos Kimdir?

Afksendiyos Kalangos kalp damar cerrahı, doktor. Ordinaryüs Prof Dr Kalangos, günümüz itibariyle İstanbul Koç Üniversitesi Hastane bünyesinde kardiyovasküler cerrahi profesörü, Yunanistan Atina’daki Atina Euroclinic Hastanesi’nde Konjenital Kalp ve Trakeal Hastalıklar Merkezi Başkanı olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Bunun yanı sıra İsviçre Cenevre Üniversitesi Kalp Damar Cerrahisi Merkezi’nin de eski direktörüdür.

Afksendiyos Kalangos Nereli?

Afksendiyos Kalangos aslen İstanbul’ludur. İstanbul kökenli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Babası İç Uzmanı Dr. Konstantin Kalangos, semtinde ihtiyaç sahiplerine ücretsiz tıp hizmeti sunan bir hekim olarak bilinip, tanınmaktadır.

Afksendiyos Kalangos Kaç Yaşında?

Afksendiyos Kalangos 63 yaşındadır. Doğum tarihi 11 Eylül 1960, burcu ise başak’tır.

Ord. Prof. Dr. Kalangos Ermeni mi? Rum mu? sorusu ile de sık sık google üzerinden araştırılmaktadır. Dünyaca ünlü Türk Kalp Cerrahı Kalangos, Rum asıllıdır.

Babası Dr. Konstantin Kalangos’un 2004 yılında vefat etmiş, ardından 2008 senesinde ismi İstanbul Yeşilköy’de bir caddeye verilmiştir.
Afksendiyos Kalangos1 jpg
Ord. Prof. Dr Kalangos, Kalp damar cerrahisinde uluslararası literatüre geçen ameliyat teknikleri geliştirmiş, mucidi olduğu kendi adı ilea anılan biyoemilir kapak halkası ile özellikle bebek ve çocuklara yeni kalp kapağı tamir imkanları sağlamıştır.

Doğumsal kalp hastalığıyla dünyaya gelen çocukların cerrahi yöntemlerle tedavisini yaparken benzer hastalıklar taşıyan yetişkinleri de kalp kapakçığı ameliyatları ile sağlıklarına kavuşturmaktadır.

Gönüllü sağlık ekibiyle 20’den fazla ülkede doğuştan kalp hastalığı olan 17.000’den fazla çocuğun tedaviye erişimini sağlamıştır.

Cenevre Üniversitesi Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü’nde 1998 yılında başkan yardımcılığı ve 2001 yılında da başkan görevine atanmıştır.

2011 yılında ise Kalp ve Damar Cerrahisi Merkez Direktörlüğüne atanmıştır.

Eğitim Hayatı:

İstanbul’da Saint Benoit Fransız Koleji’nde 1978 yılında tamamlamıştır. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden 1984 yılında birincilikle mezun olmuştur.

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanlık Eğitim – Dr. Siyami Ersek Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi (1991)
Tıp Eğitimi / Cerrahpaşa Tıp Fakültesi (1984)

Uzmanlık:

Ordinaryüs Profesör / Pediatrik ve Konjenital Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı – Koç Üniversite Hastanesi, Pediatrik ve Konjenital Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü (2017)
Direktör – Mitera Hastanesi, Pediatrik ve Konjenital Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü

Direktör – Cenevre Üniversitesi Kalp ve Damar Cerrahisi Merkezi (2012 – 2015)
Başkan – Cenevre Üniversitesi Kalp ve Damar Cerrahisi Merkezi (2001 – 2006)
Başkan Yardımcısı – Cenevre Üniversitesi Kalp ve Damar Cerrahisi Merkezi (1998 – 2001)
Kalp ve Damar Cerrahı – Cenevre Üniversitesi Kalp ve Damar Cerrahisi Merkezi (1993 -1998)
Kalp ve Damar Cerrahı – Pitie-Salpetriere Tıp Fakültesi, Paris (1996 – 1997)
Kalp ve Damar Cerrahı – Broussais Hastanesi, Paris (1991 – 1993)
Kalp ve Damar Cerrahı – St. Thomas Hastanesi, Londra (1987 – 1988)
Uzman Doktor – Mecburi Hizmet, Giresun (1984 – 1986)

Üniversiteler Arası Konsey tarafından 1995 yılında Doçent ünvanı verilmiştir. Cenevre Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 2006 yılında profesörlük ve 2012 yılında ordinaryüs profesörlük unvanını almıştır.

Günümüze kadar yayımlanmış 300’den fazla makalesi bulunmakta, konuşmacı olarak 800 konferansa katılım sağlamıştır. Uluslararası cerrahi dergilerinde yayımlanmış ve kabul görmüş kendine ait 4 farklı cerrahi tekniğe sahiptir. Kendi adı ile anılan bir bio-emilir kapak ve halihazırda ABD’de test aşamasında olan bir biyolojik kapak sahibi isimdir.

Resmi twitter hesabı @AKalangos, resmi instagram hesabı ise @afksendiyoskalangos.

Hakkında daha detaylı bilgiler için resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynakça: http://www.drkalangos.com

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz