Adnan Şensoy

2

Adnan Şensoy hakkında merak edilen soruların cevapları. Kaç yaşında? aslen nereli? eğitimi, çalışmaları, kısaca kariyeri, hayatı ve biyografi bilgileri.

1984 yılının Ekim ayında İstanbul’da dünyaya gelen Adnan Şensoy aslen baba tarafından Samsun Çarşamba İlçesi’ne bağlı şimdi kendisi İlçe olan Salıpazar, anne tarafından ise aslen Samsun Tekkeköy’lüdür. Daha öncesinde 1810’lu yıllarda kökeni Terme’ye uzanmaktadır.

1984 ve 1990 seneleri arasında yaşantısını İstanbul, Şişli Halide Edip Adıvar Mahallesi’nde, 1990 ve 2000 yılları arasında ise Avcılar Firuzköy’de sürdürmüştür. Firuzköy ilköğretim Okulu ardından aynı ilçe’de Süleyman Nazif Lisesi’nden mezun olmuştur.

İlerleyen süreçte Dolunay Fm isimli radyo’ya metinler göndermeye başlamış, İlim meclislerine katılmaya çaba sarfetmiş, 15 yaşında iken yazılı olarak, ara sırada telefon bağlantıları ile 108.0 Dolunay Fm tarafından radyo sohbetleri yapmıştır. 2001 yılından 2002 yılına kadar haftanın üç günü orada, 2003 senesinde ise Boğaziçi Fm’de her Cumartesi akşamı saat 21.00’den Pazar sabah 06.00’a kadar sadece Rasulullah Efendimizi anlattığı radyo sohbeti ile radyodan seslenmiştir. 2005 yılından bu yana uzun senelerdir Özel Fm’de Hz. Peygamber’i ve Sahabe’yi GAFLETTEN KURTULUŞ isimli radyo programı ile anlatmaya devam etmektedir. Radyo kayıtları, ülke genelinde birçok bölgesel ve yerel radyo kanalı’nda yayınlanmaktadır. Geçmiş yıllarda Ali Kırca‘nın sunduğu Siyaset Meydanı isimli programda yorumları ve güzel sohbeti ile o yıllarda da tüm dikkatleri üzerine çekmiştir.

2002 senesinde Dolunay Fm radyo’nun umre grubu ile ilk umre görevini gerçekleştirmiştir.

Adnan Şensoy çalışmaları;

Medrese eğitimi almış, vatani görevinin ardından SAMAHA Tur isimli Hac Umre firmasında çalışmıştır. Ardından Avcılar’da Üniversite Mahallesi’nde bir mescitte imam-hatip vazifesini sürdürmüştür. Diyanet işleri Başkanlığı’nın İmam-Hatip yeterlilik belgesini kazanmış, İstanbul Fatih’te İmam-Hatip olarak görev almak için girişimlerde bulunmuştur. Dönemin İstanbul Müftü yardımcısı İlyas Serenli Hoca belgelerini gördükten sonra, kısa bir mülakat imtihanı (Kur’an tilaveti ve ezan) yapmış ve ardından Kadıköy Moda camii için kendisine teklif sunmuştur. Ancak ille de Fatih’te bir camii diye ısrar etmiş, ardından Zeytinburnu Müftüsü Mehmet Aşık Bey 3 aylık bir sürecin ardından kendisine Sultançiftliği ve Bayrampaşa’da bir kaç cami seçeneği sunsada Fatih’te ısrarcı olmuş, atamalar nedeni ile imamlığı bırakmıştır.

2002 yılının Kasım ayında ilk kez Yardımcı Hoca olarak Ramazan Umresi’nde görev yapmıştır. 2006 Yılı Aralık ayı itibari ile Berat Turizm Hac ve Umre firmasında din görevlisi-tur rehberi olarak çalışmaya başlamış, 2019 yılının Mart ayında kadar devam etmiştir.

Günümüze kadar 9 Hac, 45 Umre ve 3 Kudüs rehber din görevlisi olarak hizmetlerde bulunmuştur. 20 Kasım 2006 tarihinde Youtube video kanalınıda aktif olarak kullanmaya başlamıştır. Günümüzde tüm bunların yanı sıra Yazar, Radyo ve Televizyon programcısı olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

2002 Yılı itibariyle 26 dini konuda kitap yazmıştır.

Evli ve, Rumeysa, Hayrunnisa ve Mâriye Zehra isimlerinde üç kızı vardır.

Belge ve Sertifikaları;

2002 – Anadolu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi
2002 – Klasik Medrese (İsmailağa Ramazan Balım Medresesi
2013 – Hollanda Rotterdam İslami İlimler Fakültesi Uzaktan Eğitim
2015 – Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi
A. Ü. Karakter ve Değer Eğitimi Yüksek Lisans
2016 – Diyanet İşleri Başkanlığı: İmam Hatip Yeterlilik Belgesi 2006 Ve KPSS DHBT
Taekwon-do (Vahyettin Yıldırım Spor Okulu) : 1.DAN (Siyah Kemer)
TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği) : Arapça 2013 Enfermasyon Belgesi
İSMEK Arapça : A1 VE A2 Sertifikaları
İSMEK İngilizce: A1 VE A2 Sertifikaları
İSMEK Liderlik: Sertifika
İSMEK Diksiyon: Sertifika
BTCE Avrupa Dil Portfolyesi : Sertifika
Youtube: Kanalınızı Bir Marka Haline Getirme Sertifikası

Kaynak: http://www.adnansensoy.com/asensoy/kimdir/

2 Yorumlar

  1. İyi günler Hocam ,çok güzel anlatıyorsunuz çok etkilendim Adnan Hocam .Sizin gibi bilgili İnsanlara yanında da dürüst olmanız Kalbinizin iyi Niyeti Yüzünüze yansımış Hocam…Neyse Hocam sorum şu olacaktı
    benim bahar Alerjim var ve Kortison İğnesi vurdurdum oruçken şimdi orucum bozuldu mu Hocam?Saygılarımla Seval Şimşek

    • Oruç; yemek, içmek, cinsel ilişki ve bunların kapsamına giren şeylerle bozulur. Bu sebeple, besin değeri taşımayan aşılar orucu bozmaz.
      Tedavisi devam eden hastalar, sağlıklarına kavuşup tedavileri sona erinceye kadar oruçlarını erteleyebilirler. Bununla birlikte, Ramazan ayında herkesle birlikte oruca devam etmeyi arzu ediyorlar ve oruç tutmalarına da başka bir engel bulunmuyorsa iğnelerini iftardan sonra yaptırmaları yerinde olur. Bu imkâna sahip olmayanlar, tedavi ve aşı amaçlı iğne yaptırabilirler. Ancak, oruçlu iken gıda ve vitamin iğneleri yaptıranların, ağızdan aşı alanların damardan serum ve kan verilenlerin orucu bozulur. Daha sonra bu oruç kaza edilir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz