Abdullah Tanrıkulu

0

Abdullah Tanrıkulu kitapları, eserleri ile merak edilen isim olmuştur. Yazar hakkında merak edilen tüm soruların cevapları. Kısaca eğitimi, kitapları, kariyeri, hayatı ve biyografi bilgileri.

Abdullah Tanrıkulu Kimdir?

Abdullah Tanrıkulu Yazar, Şair, Köşe Yazarı. 1979 yılının Ocak ayında Ağrı’nın Doğubayazıt İlçesi’ne bağlı olan Zengezur Köyünde çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Türk edebiyatının önde gelen yazarlarından Ahmed Arif ve Ahmedê Xani’den ilham alarak kaleme aldığı kitaplar ile insanlarda büyük bir etki bırakmıştır. İlkokul ve ortaokul eğitimini Doğubayazıt’ta tamamlayan Tanrıkulu, lise eğitimini ise İstanbul da tamamlamıştır.

Abdullah Tanrıkulu Kısaca Hayatı:

İstanbul da çeşitli meslek gruplarında çalışan Tanrıkulu, çalıştığı dönemlerde bir yandan da yazmaya devam etmiştir. Abdullah Tanrıkulu toplamda üç kitap yayımlamıştır: “Zengezur/Esaret Altında”, “Zengezur/Kılıç Atığı” ve “Penaber”. Eserlerinde, zorluklar ile geçen hayatını ve halkının çektiği acıları konu almıştır. Tanrıkulu’nun eserleri, okuyucularında derin bir etki bırakmış ve onların hayatlarına dokunmuştur.

Yazar ve şair olarak tanınan Tanrıkulu, sadece kitaplarıyla değil, aynı zamanda çeşitli gazetelerde de yazdığı köşe yazıları ile tanınmıştır. Tanrıkulu’nun Zeytinburnu Gazetesi ve Aksaray Aspirin Gazetesi’nde köşe yazıları yayımlanmıştır.

Abdullah Tanrıkulu ayrıca edebiyat dışında müzik sektöründe de etkili olmuştur. Tanrıkulu, Radyo Z, Atışalanı FM ve Güngören FM radyolarının eski sahibidir. Baran Plak ve Zeytinburnu’nda Baran Türkü Evi’nin yani sıra Bakırköy ve Avşa’da da türkü evleri açmıştır.

Müslüm Gürses, Kâhtalı Mice, Uğur Karakuş, Azer Bülbül, İsmail Özden, Enver Çelik, Sevim Erkılıç, Celal Yarıcı, Cevat Düzgün, Yusuf Harputlu, Ferman Akdeniz, Ali Kızıltuğ, Çoban Ali, Seyfi Doğanay, Salman Salman, Gülşen Bütün, Erol Ağıt, Mustafa Baran, Haluk Levent gibi birçok ün kazanmış sanatçılar ile de çalışmıştır.

Bunların yanı sıra, Tanrıkulu aktif olarak sosyal ve kültürel faliyetlere de katılmıştır. İstanbul’da ilk Doğubayazıtlılar derneğini (Şirinevler) Bahçelievler’de kurmuştur. Ukrayna Kürt İş Adamları Derneği Başkanlığı, Polonya Kürt İş İnsanları Derneği Başkanlığı, Zeytinburnu Doğubayazıtlılar Derneği Başkanlığı ve HADEP Gençlik Kolu Başkanlığı gibi birçok görevi üslenmiştir.

1998 yılında evlenen Abdullah Tanrıkulu, dört çocuk babasıdır. Baran, Berzan, Berkay ve Berfin isimli çocukları ve 2 torunu vardır.

Tanrıkulu’nun hayatı, örnek bir başarı öyküsüdür. Zorlu koşullara rağmen, yazıları ve müzikal çalışmalarıyla Türk edebiyatına ve kültürüne değerli katkılarda bulunmuştur. Bugün de yurt dışında yaşayan yazar, eserlerini YouTube kanalında sevenleriyle paylaşmaktadır.

Abdullah Tanrıkulu Kaç Yaşında?

Abdullah Tanrıkulu 44 yaşındadır. Doğum tarihi 1 Ocak 1979, doğum yeri Ağrı, burcu ise Oğlak’tır.

Abdullah Tanrıkulu Nereli?

Abdullah Tanrıkulu Ağrı’lıdır. Aslen Ağrı ili, Doğubeyazıt İlçesi, Zengezur köyü nüfusuna kayıtlıdır.

Abdullah Tanrıkulu Evlimi?

1998 yılında evlenen Abdullah Tanrıkulu, dört çocuk babasıdır. Baran, Berzan, Berkay ve Berfin isimli çocukları ve 2 torunu vardır.

Abdullah Tanrıkulu Kitapları, Eserleri:

– Zengezur/Esaret Altında
– Zengezur/Kılıç Atığı
– Penaber

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz