Abdullah Güzeldülger

0

Abdullah Güzeldülger Gelecek Partisi Kurucular Kurulu Üyesi ve Ekonomist. Hakkında ise merak edilen soruların cevapları. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Abdullah Güzeldülger Kimdir?

Abdullah Güzeldülger ekonomist, siyasetçi. Finans sektöründe dikkatleri üzerine çekmiş uzun seneler finans sektöründe çalışmış daha sonra siyaset hayatına atılmıştır.

Abdullah Güzeldülger Nereli?

Abdullah Güzeldülger aslen Konya’lıdır. Konya’nın Bozkır İlçesi’nde dünyaya gelmiştir. Çocukluk yıllarının büyük kısmı doğup büyüdüğü Konya Bozkır İlçesi’nde geçmiş, İlkokul eğitimini de Konya’da tamamlamıştır.

Hacettepe Üniversitesi İktisat Bölümü’nden 1987 yılında mezun olmuştur. Daha sonra Ziraat Bankası Genel Müdürlük Kurumsal Krediler Müdürlüğünde uzman yardımcı olarak bankacılık sektöründe mesleki kariyerine adım atmıştır. Garanti Bankası bünyesinde müfettiş, şube müdürü, bölge müdürü departmanlarında, Arap Türk Bankası’nda genel müdür yardımcısı departmanında görevler yapmıştır.

Abdullah Güzeldülger Çalışma Hayatı:

2012-2017 tarihleri arasında TMSF dahilinde Finansman ve Tahsilat Daire Başkanlıkları.
Türk Ticaret Bankası Genel Müdürlüğü.
Digitürk İcra Kurulu Üyeliği ile beraber Katarlı BEİN Sports’a platformun satış sürecini, FETÖ ile irtibatlı Bank Asya Katılım Bankası’na el koyma ve yönetme sürecinde CEO ve YKB Vekilliği.
Kamu adına kayyumluk sıfatı ile Boydak Holding yönetim kurulu başkanlığı.

Tasfiye halindeki Türk Ticaret Bankasını tasfiyeden çıkarttı ve böylelikle tekrardan banka faaliyet izni alınmış oldu. Bankanın kuruluş tarihi 1913 yılı olup, asıl adı ise Adapazarı İslam Ticaret Bankası’dır.

Söz konusu bu banka aynı zamanda Türkiye’nin ilk İslami Banka deneyimidir.

Abdullah Güzeldülger Sebahattin Zaim Üniversitesi ile beraber bu konu üzerinde çeşitli projeler yaptı ve Türkiye’de Katılım Bankacılığı konusunda yeni bir döneme adım atılmış oldu.

Güzeldülger aynı zamanda TMSF adına Arap Türk Bankası’na satıştan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görevlerde bulundu.

Bankanın dönemin piyasa şartlarında faaliyet gösteremediğini gören Güzeldülger, hem müşteri çeşitliliğini arttırmaya çalışmış hem de fiyatlamaları piyasa ile dengeli halde tutmak için finans sektöründeki deneyimleri doğrultusunda çalışmalarda bulunmuştur.

Digitürk, Çukurova grubunun borçları sebebiyle TMSF yönetimine geçtiğinde, bu kurumun da başına getirilmiş ve yöneticilik görevini ifa etmiştir.

Bununla beraber TFF, UEFA, EUROLİG gibi kurumlarla, film, dizi, belgesel gibi içerik üreten yapım şirketleri ile proje üretme ve geliştirme alanlarında birlikte çalışmıştır.

Güzeldülger bunun yanısıra Boydak Holding’te de Yönetim Kurulu Başkanı olarak yaklaşık 9 ay kadar görev yapmıştır.

Siyaset Hayatı:

13 Aralık 2019 tarihinde eski Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu‘nun kurduğu Gelecek Partisi’nin kurucularından olmuştur. Gelecek Partisi Kurucular Kurulu Üyesi’dir. Gelecek Partisi Kurucusu ve Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu Bşk. Yrd., HM PİK üyesi.

İş ve siyaset hayatı dışında edebiyat ile ilgilenmekte, edebi eserler kaleme almaktadır. Yaşamını yitiren abisinin ismi, Mehmed Arif mahlası ile yazmış olduğu Yüzleşi ve Sensizliğimle Söyleşirken Kendimle adlı iki adet şiir kitabı bulunuyor.

Yüzmek, futbol ve doğa gezilerinden keyif alan Abdullah Güzeldülger evli ve iki oğlu vardır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz