İngiliz Kemal Nereli

İngiliz Kemal Nereli

Diğer

18 Haziran 2016

707 kez okundu

İngiliz Kemal Nereli
Gerçek adı: Ahmet Esat Tomruk
Ölüm Tarihi: 1966-02-14

İngiliz Kemal aslen nereli ? İngiliz Kemal kimdir ?

İngiliz Kemal ismi ile bilinen Ahmet Esat Tomruk 1892 yılında İstanbul Cerrahpaşa Altımermer Semti’nde dünyaya gelmiştir. Babası Evkaf Nezareti Varidet Kalemi Müdürlüğü yapmış olan Mehmet Reşit Bey, annesi ise Sıdıka Hanım’dır. Babasını 5 yaşında iken yitirmiş ve annesi ile birlikte dayısı Sezai Bey’in yanında yaşamını sürdürmüştür. İlkokulu İstanbul Emirgan’da okumuş ardından Galatasaray Lisesi’nde eğitimin sürdürmüştür. İtalyanca, Rumca, İngilizce ve Fransızca dillerini yurt dışında bulunan arkadaşları ile mektuplaşarak öğrenmiş ve geliştirmiştir. O dönemlerde çok sık mektupların gelmesi dönemin iktidarı tarafından fark edilmiş ve takip edilmeye başlanmıştır. 16 yaşında ilk tutukluluğunu o dönemin hafiyeleri ile yaşamıştır. Ardından Jöntürklerin örgütünden denilerek işkencelere maruz kalmıştır. Serbest kaldıktan sonra İngiltere’ye gitmiş ve burada İngilizcesinide iyice ilerletmiştir. Ülkeden kaçtığı dönemde dayısı bir yahudi ile anlaşmış ve ona para vererek onu İngilizlerin gemisine bindirmiş kaptan onu yakalamış ancak onu baba şefkati ile himayesi altına almıştır. Sonrasında ise evlat edinmiştir. Kaptan sayesinde İngiliz gibi yetişen Esat Tomruk burada Navy College’de okumuş ve mezun olmuştur.

1. Dünya savaşı başladığında İstanbul’a dönmüş ve Topçu Teğmeni olarak askerlik yapmış ve İttihatçi Kara Kemal ile Dramalı Rıza’dan gizli teşkilat ve çetecilik öğrenmiştir. Çanakkale cephesinde İngiliz casus Arabistan’lı Lawrence’i takip etmiş ve esir olan İngiliz generalin yanına hapsedilmiş ondan gerekli bilgileri alması için görevlendirilmiştir. Tutuklu İttihatçılar’ı kurtarmak için uğraş verirken İngiliz istihbaratı tarafından tutuklanan Esat Tomruk buradan firar’a yeltenmiş ancak yurt dışına kaçarken Çanakkale Boğazı’nda yakalanarak tekrar hapse atılmıştır. Hapiste Rum Koçaki ile tanışmış ve Koçaki’den yankesiciliği öğrenmiştir. Ardından Çanakkale Sahra Hapishanesi’ne gönderilmiş ve burada Hintli Müslüman askerler ile çok iyi ilişkiler içerisine girmiş buradan kaçarak serbest kalmayı başarmıştır.

Anadolu’ya giderek Kuvay-i Milliye emrinde, düşman arasında faaliyet gösteren İngiliz Kemal ismini Balıkesir Reddi İlhak ve Kuvay-i Milliye Cemiyeti İdare Heyeti tarafından almıştır. Büyük Meclisin açılması ile birlikte Ankara’ya giderek Fevzi İsmet Paşa ve Mustafa Kemal Atatürk ile görüşerek Kuran, bayrak ve tabancaya el basarak sadakat yemini etmiştir. Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın emri ile İngilizce, Fransızca, İtalyanca ve Rumca bildiği için, Genelkurmaya bağlı olarak İstihbarat Şubesinde çalışmaya başlar. Görevli olarak İzmir’e Yunan ordusu karargahına girip gerekli bilgileri toplaması için gönderilmiştir. Orada kendisini Amerikalı gazeteci olarak tanıtmış kumardan ciddi miktarda para kazanmış ve İzmirde vatan görevine başlamıştır. İngiliz Kemal İzmir’de artık bonkör bir Amerikalı olarak tanınmaya başlamış gece hayatının aranılan kişilerinden olmayı başarmış Yunan subayları ile çok iyi ilişkiler kurmuş hatta onların en gizli toplantılarına dahil olmayı başarmıştır. Daha sonra Yunanlıların Kurmay Başkanı Sarıyani’nin akrabası zengin Yunan kızı Angelika’nın gönlünü kazanmayı başaran Esat Tomruk Yunanların kulübü sayılabilecek olan Angelika’nın evinde bütün bilgileri rahatça elde etmeyi başarmıştır.

Yunan Kral Konstantin bu dönemde İzmir’e Yunan ceplerini teftiş edeceğini bildirmiş hemen İngiliz Kemal’de harekete geçmiş ve Başkomutan sıfatı ile kendisini İzmir’e gelmiş kendisini Amerika sinema kumpanyası ajanı ve Chicago Tribun gazetesi muhabiri Herri Villiy olarak tanıtmıştır. Burada Amerika’nın yapacağı gazete yayınlarında Yunan ordusu için hizmete hazır olduğu anlatır ve güven kazanır ardından da toplamış olduğu bilgileri İsmet Paşa’nın karargahına aktarmaya başlamıştır. 5 ay boyunca düşman cephesinde Yunanlıların cephesinde elini kolunu sallaya sallaya işlerini yürütürken yemekte Çerkes Ethem, Manyaslı Şevket, fotoğrafçı Necati ile karşılaşınca olanlar olmuş ve yakayı ele vermiştir. 5 sene hapis cezası almış ardından Atina hapishanesinden Türkiye’ye dönmüştür. Tutuklu kaldığı sürece hiç bir şekilde Türkçe konuşmamış hakimler’in kendisini gerçekten Amerikalı olarak inanmasını sağlamıştır.

Daha sonra Ankara tarafından Batı Trakya’ya gönderilmiş ve Yunan Ordusu emrinde olan Ermeni General Antranik’in karargahına girmeyi başararak yine Ankara’da ciddi bilgileri sızdırmıştır.

Casus kimliğinin işlemesinde sarışın ve renkli gözlerinin olması rolünde büyük pay sahibi olmuştur. Türkiye Hafif Boks Şampiyonu olmayı’da başaran İngiliz Kemal sert yumruklarının olması nedeni ile soyadığı Tomruk olarak almıştır.

Bunc görevin ardından son dönemlerinde parasız kalan İngiliz Kemal yoksullukla boğuşmuş 1964 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından vatani hizmet nedeni ile 500 Lira aylığa bağlanmıştır.

Mevhibe Hanım ilk eşidir ve bu evliliğinden Günseli isminde bir kızı vardır. Ardından İngiliz bir aktris ile evlenmiştir. Hayatının son dönemlerini İstanbul Beyoğlu’nda bir dairede sürdüren İngiliz Kemal 1964 senesinde felç olmuş 1966 yılında ise beyin kanaması geçirerek yaşamını yitirmiştir. İngiliz Kemal yani Ahmet Esat Tomruk’un cenazesi aile mezarlığı olan İstanbul Emirgan mezarlığı’na defnedilmiştir. İngiliz Kemal aslen İstanbul Emirgan’lıdır.

DİĞER KİŞİLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İngiliz Kemal Nereli
Gerçek adı: Ahmet Esat Tomruk
Ölüm Tarihi: 1966-02-14

Murat Aydın Nereli

Büşra Pekin Nereli

İdil Fırat Nereli

Soner Olgun Nereli

Halil Ergün Nereli

Şira Nereli

Popüler Kişiler Tümü
1.

Beren Saat Nereli

225.210 kez okundu

2.

Tarık Akan Nereli

169.816 kez okundu

3.

Emre Mor Nereli

137.835 kez okundu

4.

Ankaralı Namık Nereli

106.745 kez okundu

5.

Mustafa Ceceli Nereli

100.142 kez okundu

6.

Volkan Demirel Nereli

93.561 kez okundu

7.

Serdar Ortaç Nereli

79.397 kez okundu

8.

İrem Derici Nereli

78.040 kez okundu

9.

Turabi Nereli

75.814 kez okundu

10.

Emre Sertkaya Nereli

67.892 kez okundu

11.

Tarkan Nereli

61.819 kez okundu

12.

Barış Arduç Nereli

60.261 kez okundu

13.

Çağla Irmak Nereli

59.592 kez okundu

14.

Hakan Çalhanoğlu Nereli

57.979 kez okundu

15.

Gökhan Özoğuz Nereli

55.880 kez okundu