KimNereli.net

Bülent Tekin Nereli?

Bülent Tekin Nereli?

Gazeteci - Yazar, Mardinli Ünlüler

10 Kasım 2015

1.414 kez okundu

Bülent Tekin
Gerçek adı: Bülent Tekin
Boy: 1.70
Kilo: 76

Bülent Tekin Kimdir? Bülent Tekin Nereli? Kaç Yaşında?

15 Şubat 1954 doğumlu Şair ve yazar Bülent Tekin İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi (Galatasaray) Kimya Mühendisliği ve ODTÜ (Gaziantep Kampusu) İnşaat Mühendisliği mezunudur. Üniversite dönemlerinde Duygu isimli bir senaryo çalışmasında bulunan Bülent Tekin’in bu eseri bir sinema dergisinde fotoroman şeklinde senaryo edilmiştir. 70’li senelerde o dönemin şartlarına göre yazılmış olan Oğul(roman), Para(roman), Toplu(msal) Şiirler(şiir), Şili Sosyalizmi (araştırma-inceleme) isimli kitap çalışmaları polis tarafından toplatılmış bu nedenle eserlerin basılma imkanı olmamıştır. Usta Şair, Yazar Bülent Tekin Edebiyatçılar Derneği, BESAM, TYS, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti (Fahri üyelik) ve Mezopotamya Gazeteciler Cemiyeti ve PEN üyesidir. Bir dönem Gırgır Dergisi’nde de yazan Bülent Tekin ayrıca Dijle Tv’de yayınlanmış olan Bülent Tekin ile Tarafsız Bakış isimli programı sunmuştur. Evli ve 2 çocuk babası Bülent Tekin Mardin’in Derik ilçesinde doğmuştur. Aslen Mardin’in Ömerli ilçesi Çınaraltı (Rissin) köyündendir.

Çocukluğu

Bülent Tekin, Abdülaziz Tekin’in (Azîzê Pîrê) oğlu olarak Derik’te dünyaya geldi. İlkokula Derik’te başladı fakat babası daha iyi bir eğitim görmesi için onu Mardin’e gönderdi. İlkokul öncesi ilçede olmalarına karşın babasının mesleğinden dolayı, arada sırada görüşen aileler vasıtasıyla Murathan Mungan ile çocukluk arkadaşı oldu. Ortaokulun iki yılını Ankara’da, son yılını Çermik’te okudu. Liseyi Diyarbakır Ziya Gökalp Lisesi’nde tamamladı.

Edebi Hayatı

Bülent Tekin, yazmaya başlamasının nedenlerini çocukluğunda dinlediği hikâyelere bağlar. İlkokuldayken (Mardin Ebul’ula İlkokulu) Valiliğin organize ettiği kompozisyon yarışmasında birinci seçilir. Lisede şiire yönelir. Üniversitede devrimci şiirler ve iki roman yazmıştır.

Siyaset Hayatı:

70’li yıllarda İstanbul Yüksek Öğrenim Kültür Derneği’nde (İYÖKD) görev alır. İYÖKD’ün Dev Genç siyaseti içinde Kürt sorumlusudur. Çeşitli zorluklardan dolayı Kimya ile birlikte devam ettiği İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olamaz. 70’li yılların ortalarında Kürdistan Devriminin Sesi (KDS) hareketinde rol alır.

Bülent Tekin Eserleri;

Kızıldan Sarıya, şiir,
Tarih Tarih Olsun, şiir,
Sevdanla Yaşayacaksan, şiir,
Kral Situ’nun Hikâyesi, roman,
Barışla Güzeldir Sevdam, şiir,
Feyyo’nun Felsefesi, roman,
Ölümü Vurmak Güneşi Öpmek, şiir,
Bir Türkiye Çıkmazı, deneme,
Kartal Yuvası-Mardin Tarihçedir, tarihi roman,
Köpekleşmenin Şerefi, mizah,
Vatan Millet Diyarbakır, mizah,
Kürt Sorunu Ve Sayılmayan İsyanlar, araştırma,
Ana Tanrıçadan Modern Köleye, deneme.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bülent Tekin
Gerçek adı: Bülent Tekin
Boy: 1.70
Kilo: 76
Popüler Kişiler Tümü
1.

Beren Saat

279.889 kez okundu

2.

Tarık Akan

198.270 kez okundu

3.

Emre Mor

160.810 kez okundu

4.

Volkan Demirel

147.223 kez okundu

5.

Mustafa Ceceli

127.027 kez okundu

6.

Ankaralı Namık

125.550 kez okundu

7.

Serdar Ortaç

124.792 kez okundu

8.

İrem Derici

120.178 kez okundu

9.

Tarkan

113.406 kez okundu

10.

Barış Manço

101.246 kez okundu

İllere Göre Ünlüler